Na co si dát pozor, pokud kupujete ojetý automobil

Na zájemce který kupují ojetý automobil čeká podstatně více rizik, než u koupě nového automobilu. Doporučujeme být v těchto případech velice důkladní. Detailně si předčtěte kupní smlouvu mezi Vámi a prodávajícím.

Na co si dát pozor, pokud kupujete ojetý automobil?

   Na zájemce který kupují ojetý automobil čeká podstatně více rizik, než u koupě nového automobilu. Doporučujeme být v těchto případech velice důkladní. Detailně si předčtěte kupní smlouvu mezi Vámi a prodávajícím. Před jejím podepsáním, si raději nechte ještě automobil prověřit, či kupujte automobil již s certifikátem. Na něm se uvádějí veškeré vady na automobilu.

    Veliké chyby se lidé dopouštějí hned u podpisu smlouvy. Velice často pod vidinou nového auta, nečtou podmínky smlouvy a důvěřují jen ústním slibům. Neuvědomují si, že tím stojí sami proti sobě. Díky této důvěře jim totiž můžou uniknout důležité fakta, jako jsou informace o záruce automobilu, podmínkách kdy je možné auto reklamovat, či zkrytých vadách a poplatcích.

 Smlouvy lze totiž sepsat dvěmi způsoby:

- podle občanského zákoníku
- podle obchodního zákoníku

Mezi těmito způsoby je jeden zásadní rozdíl. Při druhé variantě, tedy u smlouvy dle obchodního zákoníku je výhoda, že zákazník se stává při podpisu ihned majitelem automobilu. Svých práv nabyde jak od vlastníka vozu, tak i od nevlastníka. To znamená, že pokud by se po čase  prokázalo, že automobil byl kradený, nemůže mu být zabaveno.
    Uzavření smlouvy dle občanského zákoníka často používají autobazary, pokud se chtějí vyhnout zodpovědnosti za vady. Při uzavření této smlouvy nabýváte vlastnických práv od nevlastníka až po třech letech.

Doporučujeme si vždy nejprve zjistit, kdo je vlastníkem vozu z důvodu případného uplatňování odpovědnosti za vady. Autobazary totiž mnohdy vystupují pouze jako zprostředkovatelé koupě a tím se zbavují veškeré zodpovědnosti.

Co by měla kupní smlouva obsahovat:

  •   údaje o prodávajícím a kupujícím
  •   přesné vymezení vozidla – hlavně značku, typ, barvu, rok výroby, registrační
      značku, VIN kod
  •   počet najetých kilometrů
  •   popis technického stavu vozidla
  •   vymezení příslušenství a výbavy vozu popis závad, o kterých byl kupující informován
  •   sdělení, že na vozidle neváznou závazky třetích osob
  •   informace o předání dokladů a klíčů
Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

leftBg /files/_cache/160x600-0-0-0/bimg/bimg_16/fa455979b436028bb90337d550735a28.jpeg 155 20 left 160 600 1 #wrapper http://www.tattoomania.cz/