Podle statistik si české domácnosti polepšily

Příjmy domácností si podle nejnovějších statistik polepšily. Přesto, že skutečná realita se pohybuje v jiných číslech, díky změnám ve slevách na daních se tisíce domácností vymanilo z hraniční chudoby. Ta podle evropských metodik byla vyčíslena pro letošní

Příjmy domácností si podle nejnovějších statistik polepšily. Přesto, že skutečná realita se pohybuje v jiných číslech, díky změnám ve slevách na daních se tisíce domácností vymanilo z hraniční chudoby. Ta podle evropských metodik byla vyčíslena pro letošní rok na něco málo přes 116 tisíc čistého příjmu, měsíčně vychází částka na 9683 korun. Podle Českého statistického úřadu se pod touto hranicí v ČR nachází zhruba 871 tisíc obyvatel, což je o 1,1% méně než loni.

Pokles mají na svědomí mimo jiné slevy na daních. Byla zrušená povodňová daň a zvýšené zvýhodnění na děti. I takhle nepatrná změna v řádu sto korun se podepsala na výši čistého příjmu domácností. Nejvíce se dotkla rodin se třemi a více dětmi. Ještě v loňském roce bylo z této skupiny domácností pod hranicí chudoby celých 22%, dnes statistiky ukazují snížení na 13%. Zrušení povodňové daně ušetřilo domácnosti 1200 korun ročně. Zvýhodnění na vyživované děti se zvýšilo o 150 korun za měsíc. Rodina se třemi dětmi si tak díky daním ročně přilepšila i o 5400 korun.

Analytici ovšem upozorňují na fakt, že veškeré výsledky šetření nemají ve skutečnosti nic společného s reálným obrazem financí českých domácností. Ve výpočtech se jedná o nominální hodnoty příjmu, ve kterých není zohledněna cenová hladina a růst cen. Přesto, že si podle statistik domácnosti polepšily ve svých příjmech, neznamená, že v realitě nežije mnoho z nich v bídných podmínkách na hranici.

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

leftBg /files/_cache/160x600-0-0-0/bimg/bimg_16/fa455979b436028bb90337d550735a28.jpeg 155 20 left 160 600 1 #wrapper http://www.tattoomania.cz/